
O nás
Posláním Majáku je usnadnit začátek samostatného života sociálně znevýhodněným mladým lidem, kteří opouštějí zařízení náhradní výchovné péče (dětské domovy, diagnostické a výchovné ústavy, Klokánky či jiná zařízení pro péči o děti a mládež), nebo v nich prožili část života. Dále také těm, kteří přicházejí z rodin ohrožujících jejich vývoj. Maják poskytuje bydlení v domácím prostředí, sociální poradenství a další služby. Prostřednictvím individuálního přístupu, dobrých mezilidských vztahů a respektování osobnosti každého člověka motivuje mladé lidi k tomu, aby překonali sociální znevýhodnění, dokázali se postupně obejít bez pomoci sociálního systému a uměli žít v souladu se společenskými normami.
Cílem Majáku je podpora mladých lidí v těchto oblastech:
-
Být samostatný ve vedení vlastní domácnosti
-
Být schopný hospodařit s vlastními financemi
-
Být samostatný ve vyřizování běžných záležitostí
-
Dokončit studijní obor, popř. pokračovat ve studiu
-
Získat pracovní dovednosti a pracovní uplatnění
-
Mít navázané vztahy s blízkými osobami
Komu pomáháme:
Mladým lidem ve věku 18 – 26 let, kteří opouštějí zařízení náhradní výchovné péče nebo v nich prožili část svého života, či přicházejí z rodin ohrožujících jejich vývoj.
Těhotným dívkám, maminkám s 1-2 dětmi (max. 5 let věku dítěte), které jsou ve věku 18-26 let a opouštějí zařízení náhradní výchovné péče nebo v nich prožily část života, či přicházejí z dysfunkčních rodin. Do Majáku jsou přijímáni žadatelé z celé ČR, přednost mají ti s trvalým bydlištěm v Praze.
Všichni pracovníci Majáku se ve svém přístupu k obyvatelům řídí základními křesťanskými principy a Etickým kodexem sociálních pracovníků.
Důraz je kladen na:
-
Přátelský a povzbuzující přístup
-
Rovný přístup ke všem obyvatelům
-
Individuální přístup (ke každému obyvateli podle jeho možností a schopností)
-
Respektování práv obyvatel a jejich vlastní vůle
-
Přizpůsobivost (služba je přehodnocována na základě potřeb obyvatel při pravidelných měsíčních společných schůzkách obyvatel a pracovníků Majáku)